Skip to content

Nyelvvizsga-honosítás, nyelvvizsga-támogatás

Nem tudom, keveredik-e bárki hasonló helyzetbe, mint én, de gondoltam, hogy megér egy posztot a honosítási eljárás menete. A honosítás vagy akkreditáció azért szükséges, hogy itthon is elismerjenek bizonyos nyelvvizsgákat. Munkához például abszolút felesleges lenne, viszont mondjuk ha pluszpontot szeretnénk a felvételin, és egyébként nem ismeri el az állam a nyelvvizsgánkat, akkor azt honosítani kell.

Én most nem a felvételi miatt döntöttem úgy, hogy beadom a honosítási kérelmeket, hanem különböző ösztöndíjak miatt. Ugyanis például a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjnál csak akkor jár a pont a nyelvvizsgára, ha szerepel a Neptun rendszerében. A Neptunba pedig csak az államilag elismert nyelvvizsgák kerülnek be.

A JLPT-ről azt kell tudni, hogy ennek a japán nyelvvizsgának csak írásbeli része van, ezért semmilyen formában nem ismertethető el komplex vizsgaként. (Legfeljebb csak akkor, ha teszünk külön szóbelit és íráskészséget mondjuk az Origó nyelvvizsgaközpontban.) Mindenesetre a legnagyobb meglepetésemre a beiratkozáskor beadott N2-es nyelvvizsgám bekerült a Neptunba bárminemű honosítás vagy egyéb nélkül. Ráadásul felsőfokú (C1-es) nyelvvizsgaként szerepel a rendszerben. Viszont B típusú nyelvvizsga, azaz csak írásbelinek fogadják el.

Szóval a japánt nem, de az angol és a német nyelvvizsgáimat beadtam honosításra. Angolból Cambridge-féle felsőfokú nyelvvizsgán voltam (CAE – Cambridge English: Advanced). Az a jó hír, hogy 2020. december 25-én kiadtak egy kormányrendeletet, amely alapján már nem kell honosítani a Cambridge Assessment English nyelvvizsgáit, elismerik ezeket is. A rossz hír pedig az, hogy 2020. december 12-én voltam nyelvvizsgázni, ezért az enyémet nem ismerték el honosítás nélkül.

Ugyanehhez a 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelethez tartozó 3. melléklethez került be 2021 októberében, hogy a Goethe-nyelvvizsgákat is elismerik. Aminek szintén nagyon örülünk, de míg a Cambridge C2-t elfogadják felsőfoknak, a németes lista a Goethe-Zertifikat C1-nél megállt. Hiszen Magyarországon a C2-es szint intézményesen nem létezik, a felsőfoknál magasabbra nem lehet menni. Szóval ahhoz, hogy bekerülhessen a Neptunba a C2-es Goethe-nyelvvizsgám, honosítanom kellett felsőfokra (C1-re). (Egyébként a szakkollégium mindezek ellenére a C2-es nyelvvizsgákat is támogatja, ami hatalmas pozitívum szerintem.)

Honosítási eljárás

Minden infót megtalálni az Oktatási Hivatal Nyelvvizsga Akkreditációs Osztályának a honlapján, többek közt azt is, hogy milyen nyelvvizsgákat milyen szintre lehet honosítani. Ne tévesszen meg senkit az oldal: valóban úgy néz ki, mintha legalább 10 éve megszűnt volna az egész, de nem, ez a rendszer most is működik és bármikor lehet honosítási kérelmet beadni. E-mailt is írtam nekik előtte a biztonság kedvéért, pár órán belül választ is kaptam a kérdéseimre.

Az első lépés volt átutalni a honlapon megadott bankszámlaszámra a honosítás díját, ami 10 000 Ft volt nyelvvizsgánként. Mivel az angolt és a németet is beadtam, megkérdeztem, hogy lehet-e egyben utalni, és semmi probléma nem volt vele.

A kérelmet be lehet adni postai úton is, de az elég macerásnak tűnik, mivel szerezni kell hozzá egy hitelesített másolatot a bizonyítványról, ami általában pénzbe kerül a nyelvvizsgaközpontoknál. (Illetve anno a Cambridge adott egyet ajándékba pont azért, mert tudták, hogy honosítani kell.) Az egyszerűbb megoldás nyitvatartási időben elmenni az Oktatási Hivatal Maros utcai ügyfélszolgálatára, ahova a Károlitól kevesebb mint fél óra eljutni. Ide nem kell hitelesített másolat a nyelvvizsga-bizonyítványról, elég az eredetit vinni, hiszen itt készítenek róla másolatot, amit az aláírásával hitelesít is az ügyintéző.

Az ügyfélszolgálaton szükség volt (1) a honlapról letölthető kérelemre, (2) az átutalás teljesítését igazoló bizonylatra kinyomtatva, valamint (3) magukra a nyelvvizsga-bizonyítványokra, amiket ott lefénymásoltak. Egy hétfő délelőtt intéztem el a dolgot, senki nem volt előttem az ügyfélszolgálaton, várni sem kellett, és az egész nagyon gyorsan ment. Gyakorlatilag két héten belül megérkezett mindkét nyelvvizsgáról (külön levélben) a határozat, hogy elismerik őket államilag elismert nyelvvizsgákkal egyenértűnek.

Ezután már csak annyi volt a dolgom, hogy bevigyem a honosításról a határozatokat, valamint az eredeti nyelvvizsga-bizonyítványokat a TO-ra, ahol lefénymásolták őket. Kis idő múlva pedig be is került a Neptunba a B2-es nyelvvizsgáknak megfelelő emelt érettségik, valamint a JLPT N2 mellé a két honosított nyelvvizsga, és már ott vannak a Saját adatok/Képzettségek/Nyelv résznél.

Nyelvvizsga-támogatás

2018 óta van támogatás az első sikeres nyelvvizsgára. Ez azonban csak az államilag elismert nyelvvizsgákra vonatkozik, az külön ki van kötve, hogy a Cambridge-, illetve Goethe-nyelvvizsgákra semmiféle támogatást nem adnak.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Cambridge nyelvvizsgaközpont és a Goethe Intézet által kiadott nyelvvizsga-bizonyítványok nem rendelkeznek fenti azonosítókkal, így az igényelbíráláshoz szükséges adatoknak a jogszabály szerinti formában történő megadása nem lehetséges. Erre való tekintettel a Cambridge és a Goethe nyelvvizsgák után nyelvvizsga támogatás iránti igény érvényesítésére nincs lehetőség.” (Magyar Államkincstár)

Vissza lehet azonban igényelni ilyen esetben a honosítás díját, amit meg is tettem. Ehhez gyakorlatilag csak a honosításról kapott számla kellett. Ezt e-mailben küldik a határozat postázását követően, ahogy a honlapon szerepel. Nos, ez azt jelenti, hogy a határozat postázását követően akár két hónappal. Novemberben adtam be a kérelmet, és januárban érdekezett meg erről számviteli bizonylat. Ezt felhasználva Ügyfélkapun keresztül vissza is tudtam igényelni az egyik nyelvvizsga honosítási eljárásának a díját, amit pár napon belül át is utaltak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük